Czyszczenie wtryskiwaczy

0
718
mechanik

Każdy posiadacz samochodu osobowego wie, jak istotne jest dbanie o jego części. Regularne przeglądy i czyszczenie układów wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale i na jej bezpieczeństwo i żywotność auta. W szczególności właściciele aut z silnikiem diesla często martwią się o stan wtryskiwaczy. To niezbędne elementy systemu hydraulicznego auta, których zadaniem jest podawanie paliwa do komory spalania pod odpowiednim ciśnieniem. Wtryskiwacze nie są jednak wieczne – z czasem ulegają zużyciu. Ponieważ ich koszty są naprawdę wysokie, właścicielowi takiego auta powinno zależeć na ich utrzymaniu.

Czyszczenie wtryskiwaczy pozwala na przedłużenie ich żywotności i jednocześnie jest niezbędne do ich prawidłowej pracy. Zabrudzone wtryskiwacze powodować będą nierówną pracę silnika, co odbije się na komfortowej jeździe. Regularna konserwacja pozwoli również uniknąć bardzo kosztownych wizyt u mechanika. Czyszczenie za pomocą preparatów chemicznych kosztuje naprawdę niewiele, a potrafi zdziałać cuda i ocalić nasz portfel przed ogromnymi wydatkami.

Wtryskiwacze stosowano przez wiele lat w samochodach wyposażonych w silniki wysokoprężne, a dzisiaj coraz częściej występują one w autach z silnikami benzynowymi. Części te są niezwykle wrażliwe na jakość paliwa, które tankujemy do naszego auta. Złej jakości paliwo jest główną przyczyną ich niszczenia się. Również rzadkie wymienianie filtru paliwa wpływa na żywotność wtryskiwaczy. Producenci wtryskiwaczy zwykle określają ich żywotność na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, ale dbając o nie, można znacznie ją wydłużyć.

czyszczenie wtryskiwaczy

W jaki sposób czyści się wtryskiwacze?

Chemiczne środki czyszczące dostępne na rynku są w stanie usunąć z wtryskiwaczy osad pochodzący z paliwa,który powoduje błędy w podawaniu i rozpylaniu go. Stosuje się je na dwa sposoby – po pierwsze zapobiegawczo, a po drugie już przy istniejącym zanieczyszczeniu wtryskiwacza. Wybierając środek, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj – tańsze preparaty dostępne na rynku będą zapobiegać powstawaniu nowych osadów, ale nie usuną już istniejących. W przypadku preparatów do wtryskiwaczy istotne jest przeczytanie dołączonej do nich instrukcji.

Środki stosowane profilaktycznie zazwyczaj dolewa się do paliwa w ilości wskazanej przez producenta preparatu. Te czyszczące podaje się natomiast bezpośrednio do komory spalania samochodu, a następnie podłącza przewody i uruchamia silnik. Należy tutaj ściśle przestrzegać czasu, by wyłączyć silnik przed skończeniem się preparatu, gdyż może to doprowadzić do zapowietrzenia silnika. Jeśli nie chcemy ryzykować, czyszczenia można dokonać również w warsztacie samochodowym. Warto dodać, że czyszczenie nie poradzi sobie z już istniejącą awarią. Do objawów, które powinny zaalarmować kierowcę, zalicza się nagła zmiana jazdy na pozornie przyjemniejszą. Wynika to z tego, że uszkodzony wtryskiwacz przelewa paliwo.

u mechanika

Pozornie lepsze osiągi są krótkotrwałe i zaraz po tym zaczynają się problemy. Zaalarmować kierowcę powinno zwiększone dymienie, w szczególności podczas wciskania pedału gazu, oraz wyższy poziom oleju silnikowego – do niego przedostaje się paliwo. Kolejne zjawiska towarzyszące awarii wtryskiwaczy to nierówna praca silnika na biegu jałowym, jak również problemy z rozruchem, szczególnie rano. Wzrośnie również ilość palonego paliwa. Podejrzewając awarię, należy udać się do mechanika samochodowego. Być może uda się uniknąć całkowitej wymiany tego elementu.

Wiele warsztatów samochodnych oferuje regenerację wtryskiwaczy, dzięki której mogą jeszcze trochę posłużyć. To, czy wtryskiwacze będą nadawać się do regeneracji, zależy od ich konstrukcji i producenta. Niektóre modele pozwalają na wymianę konkretnej części elementu bez konieczności zakupu całego wtryskiwacza. Przychodząc do warsztatu należy jednak pamiętać o tym, że być może nie wszystkie cztery wtryskiwacze wymagają wymiany lub regeneracji. By nie dopuścić do awarii czy zabrudzeń, warto o wtryskiwacze dbać, czyszcząc je regularnie i chroniąc przed przyszłymi zanieczyszczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie elewacji
Następny artykułCzy nerki bolą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here