W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi decyduję się na wybudowanie własnego domu. Częstym powodem są sąsiedzi, którym wszystko przeszkadza albo potrzeba własnego miejsca na ziemi. Podczas budowy z czasem przychodzi nam myśl o elewacji a dokładnie jej wyglądzie. Zadajemy sobie różne pytania odnośnie jej koloru. Jednym podoba się kolor jasny, innym ciemny, a jeszcze inni myślą o rożnych nietypowych kolorach, nie biorąc pod uwagę, że ta elewacja w końcu się zabrudzi. Nie tajemnicą jest to, że domy na wsi szybciej się brudzą. Rolnicy oraz ich pola wymagają ogromnego wkładu pracy aby coś urosło.
Nasz dom znajdujący się obok takiego miejsca będzie ciągle narażony na różnego typu zabrudzenia. Dlatego jeśli decydujemy się na jasny kolor elewacji musimy wziąć pod uwagę jak bardzo narażona jest na przyswajanie zabrudzeń. W czasach, których żyjemy, czyszczenie elewacji jest tematem, o którym nie możemy zapominać. Po pewnym czasie nasz domek może nie robić wielkiego wrażenia, ze względu na potrzebę zmiany koloru elewacji. Świetny biały kolor może okazać się niepraktyczny i do niczego. Aby temu zapobiec musimy zdobyć trochę wiedzy na temat czyszczenia elewacji.
Oprócz miejsca zamieszkania na zabrudzenia wpływać będzie również jej rodzaj oraz materiał użyty do wykończenia ścian zewnętrznych. Należy pamiętać, że inaczej usuwa się kurz, zielone glony, a inaczej różnego rodzaju plamy. Jeżeli na naszej elewacji osadza się kurz wystarczy ją umyć zwykłą wodą. Trzeba mieć na uwadze, że szorując szczotką można ją w łatwy sposób uszkodzić. Najlepiej jest czyścić elewację gorącą wodą, ponieważ znacznie skróci nam ona przebieg całego procesu i będzie bardziej efektowna od zwykłej zimnej wody. Pozwala również w łatwy sposób odmyć tłuste zabrudzenia. Z temperaturą wody nie należy przesadzać, ponieważ zbyt gorąca może doprowadzić do znacznych odkształceń na naszej elewacji.
Zanim podejmiemy się procesu mycia elewacji najlepiej sprawdzić się na małym, mało widocznym jej kawałku. Innym problemem jest zielony nalot na naszej elewacji. Tworzą go glony, porosty i mchy. Do takiego umycia potrzeba nam czegoś więcej niż zwykłej wody. Najlepiej jest zacząć od preparatów biobójczych. Jednak, żeby takie środki stosować najpierw najlepiej jest umyć elewację woda pod ciśnieniem z użyciem szczotki. Glony i inne tego typu bakterie szybko się rozprzestrzeniają, dlatego aby móc zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii od razu po umyciu najlepiej jest nałożyć na naszą elewację taki właśnie środek.
Większym problemem jest, kiedy mamy do czynienia z elewacją drewnianą, na której znajduje się pleśń. Usuwa się ją szczotką mechanicznie. Zanim jednak przejdziemy do czyszczenia pleśni z naszej drewnianej elewacji trzeba zabezpieczyć się przed bakteriami, zakładając rękawice ochronne oraz maskę. Kolor na drewnie prawdopodobnie ulegnie zniszczeniu, dlatego trzeba nałożyć preparat bakteriobójczy i pomalować na nowo. Gdy drzewo nasze jest zarażone grzybem domowym najlepiej jest się pozbyć go a zdrowe, nie mające styczności z nim zaimpregnować i pomalować. Teraz odniosę się do preparatów przeznaczonych do elewacji.
Nie zawsze do umycia wystarczy tylko woda, sprawi ona, że na pierwszy rzut oka będzie wyglądać na czystą jednak zabrudzenia mogą zostać w porach materiału. Szczególnie dotyczy to glonów, aby skutecznie się ich pozbyć, należy zastosować jeden z wielu dostępnych środków chemii budowlanej. Proporcje mieszania z wodą uzależnione są od wielkości i długości zabrudzeń. Producenci umieszczają na swoich produktach instrukcję, jednak fachowym okiem ciężko jest znaleźć uniwersalną dawkę.
Jedynie możemy się kierować zasadą, że im starsze i większe zabrudzenie tym więcej środka skoncentrowanego. Podsumowując wybrany przez nas kolor elewacji, nie koniecznie musi kojarzyć się z szybko brudzącym się. Jeśli temat czyszczenia elewacji będzie nam znany, to nic nie szkodzi nam na przeszkodzie w jej zrobieniu. Na rynku mamy mnóstwo preparatów i porad dotyczących nawet najgorszych zanieczyszczeń. Wystarczą chęci i trochę nakładu pracy a uzyskamy odnowiony kolor na zewnątrz naszego budynku.