Czy mleko jest zdrowe

0
1220
czy mleko jest zdrowe

Wokół picia mleka narosło mnóstwo nieścisłości. Wielu spośród nas zadaje sobie z pewnością pytanie to jak jest w końcu z tym mlekiem- pić czy nie? Wszyscy z pewnością pamiętamy kampanię społeczną pij mleko będziesz wielki. Po pewnym jednak czasie zaczęły pojawiać się głosy stwierdzające szkodliwość nadmiernego picia mleka.

To jak z tym mlekiem w końcu jest, należy je pić czy też nie?

Najlepiej zacząć od dokładnego przyjrzenia się składowi wyrobom mlecznym. Mleko charakteryzuje się sporą zawartością wapnia. Polskie dzieci borykają się z niedoborem tego pierwiastka. Być może winne temu są błędne przekonania odnoszące się do picia mleka. Wystarczy tylko jedna szklanka mleka by zaspokoić swoje dziennie zapotrzebowanie na wapń. Mleko jest ponadto produktem zwierającym sporo białka. Dodajmy do tego, że zarówno wapń jak i białko są bardzo łatwo przyswajalne właśnie dla naszego organizmu. W mleku znajdziemy ponadto mnóstwo witamin z grupy B2 oraz innych składników mineralnych. Wymienić można chociażby magnez, potas czy lipidy.

Ze względu na ten ostatni składnik picie mleka ma również urodowe właściwości. To właśnie one chronią nasz organizm przed nadmierną utratą wody. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezwykle przydatne są również kwasy tłuszczowe znajdujące się w mleku. Warto również wspomnieć o kwasie mlekowym. To właśnie on jest zapalnikiem wpływającym na nadmierną produkcję kolagenu. Jak z kolei wiadomo to właśnie kolagen odpowiedzialny jest za jędrność i stan skóry. Co ciekawe mleko może również zmniejszać ryzyko powstawania niektórych chorób. Nie można w tym przypadku nie wspomnieć o osteoporozie.

mleko

To właśnie przez nieodpowiedni poziom wapnia w organizmie dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Picie co najmniej jednej szklanki mleka w ciągu dnia znacznie zmniejsza również apetyt. W ten sposób można dłużej cieszyć się szczupłą sylwetką. Mleko sprzyja również zachowaniu dużej odporności. Wszystko za sprawą wspomnianego wcześniej wapnia. Dodatkowo witamina K zawarta w mleku odpowiedzialna jest za zachowanie odpowiedniej krzepliwości krwi. Skąd więc tak wiele nieprawdziwych przekonań narosło wokół picia mleka? Wszystko przez to, że mleko w niektórych przypadkach bywa alergiczne.

Dzieje się tak w przypadku osób uczulonych na laktozę, jeden ze składnik mleka. Niestety osób borykających się z uczuleniem na laktozę przybywa. Szacuje się , że w samych stanach Zjednoczonych na nietolerancję laktozy cierpi nawet 50 mln osób. Wpływ na ten stan rzeczy może być to, że obecnie mleko produkowane jest seryjnie. Dawniej zdrowe przetwory mleczarskie uzyskiwano od krów na wolnym wybiegu. Dzięki temu jakość mleka była zdecydowanie wyższa. Na dodatek w mleku obecnie produkowanym niejednokrotnie można znaleźć hormony. Tego typu mleko nie może mieć więc pozytywnego wpływu na nasze zdrowie.

Czy mleko jest zdrowe?

dzieci piją mleko

Jak najbardziej tak. Trzeba jednak dokładnie czytać etykiety na mleku. Należy zwrócić zawartość na ilość składników mineralnych. Pamiętajmy, że mleko powinno składać się głównie z białka i wapnia. Im więcej nienaturalnych składników zawartych w mleku, wszelkiego rodzaju wspomagaczy i barwników tym gorzej. Najlepszy wybór mają mieszkańcy wsi. Wciąż w wielu miejscach polski możemy znaleźć mleko pochodzące od krów z wolnego wybiegu. Tego typu mleko jest najlepsze. Być może w naszej niedalekiej okolicy znajdziemy tego typu gospodarstwo. W każdym innym przypadku mleko może nam przynieść wyłącznie prozdrowotne rezultaty.

Do swojej codziennej diety mleko powinni włączyć sportowcy. Jest ono bowiem źródłem jednego z najlepiej przyswajalnych białek w naszych organizmie. Dostarcza również sporą ilość witamin wspomnianych już wcześniej. Ponadto mamy mnóstwo dowodów wskazujących na to, że mleko pozwala zmniejszyć tkankę tłuszczową w naszym organizmie. Przeprowadzono badania na pewnej grupie osób. Dowiodły one, że osoby, które przyjmowały codziennie nabiał z wysoką zawartością łatwo przyswajalnego wapnia, nadprogramowe kilogramy traciły zdecydowanie szybciej, niż Ci, którzy wapnia nie przyjmowali.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/olsh.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here