Czym czyścić fugi

0
854
czym czyścić fugi

Powierzchnie wyłożone kafelkami charakteryzuje nie tylko świetny wygląd, ale również ich praktyczne właściwości przede wszystkim łatwość w utrzymaniu czystości. Glazura ma bowiem tą zaletę, że brud, który zwykle dosłownie „wżera się” w innego rodzaju powierzchnie, nie ima się właściwie gładkich kafelków. Wystarczy tylko przetarcie ich, aby odzyskały swój oryginalny blask i znów były czyste i pachnące. Wyjątkiem są wyłącznie kafelki o chropowatej powierzchni, które mimo że posiadają pewne zalety natury estetycznej i ciężej się na nich poślizgnąć, to jednak dużo trudniej zachować je w czystości.

W przypadku glazury o gładkiej powierzchni jedyny problem mogą stanowić fugi, w których zwykł gromadzić się nie tylko  brud ale również i wilgoć, co stanowi idealne wręcz środowisko do rozwoju groźnych bakterii i pleśni. Również estetyka zabrudzonych fug pozostawia wiele do życzenia i doprowadzenie do powstania na nich znacznych zanieczyszczeń może całkowicie zniszczyć pozytywny efekt wizualny na całej powierzchni.
Z tych właśnie powodów niezwykle ważne jest regularne czyszczenie fug w sposób, który nie tylko usunie zabrudzenia, ale również zdezynfekuje je, usuwając wszelkie groźne dla człowieka bakterie i ewentualna pleśń.

Oprócz przeprowadzenia tego procesu warto również obejrzeć wszelkie fugi pod kątem możliwych uszkodzeń, które mogły powstać w wyniku długiego użytkowania. Fugi chociaż dość twarde to jednak są, w pewnych okolicznościach, podatne na powstanie pęknięć czy nawet większych ubytków. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku niefortunnego obtłuczenia jakimś przedmiotem o ostrych krawędziach lub po prostu w związku z upływem czasu, przez który fuga potrafi się kruszyć w niektórych miejscach.

fugi

W przypadku wykrycia podobnych uszkodzeń warto je naprawić. Jeśli nie posiadamy już oryginalnej fugi, lub okres jej ważności dawno już minął to zawsze można kupić inną o podobnym kolorze. Na niewielkich ubytkach praktycznie nie będzie widać różnicy i można spokojnie uzupełnić takie braki bez obaw o efekt wizualny.

Do czyszczenia fug można zastosować właściwie dowolny z dostępnych na rynku preparatów lub urządzeń przeznaczonych do tego celu. Można również skorzystać z tradycyjnych domowych sposobów, których skuteczność również jest całkiem zadowalająca. To czym czyścić fugi zależy właściwie od rodzaju zabrudzeń ale również i od koloru samej fugi. Dla przykładu jeden z domowych sposobów polegający na przecieraniu ich sokiem z cytryny można stosować wyłącznie do jasnych kolorów, bowiem w przypadku ciemnych można doprowadzić do odbarwień.

Fabryczne preparaty dostępne w sprzedaży nadają się zwykle do każdego koloru fug i płytek, ale i tak przed zastosowaniem, a nawet już przed zakupem warto zapoznać się z instrukcją obsługi i upewnić się czy nie ma jakichś przeciwwskazań do stosowania na waszych powierzchniach.

łazienka

Ostatnio jednym z popularniejszych i dość skutecznych sposobów na czyszczenie fug jest zastosowanie specjalnej myjki parowej dedykowanej do tego celu lub za pomocą specjalnych nakładek dostępnych dla urządzeń o szerszym zastosowaniu. Zaletą czyszczenia parą jest przede wszystkim to, że w tym przypadku nie jest potrzebne stosowanie dodatkowych preparatów chemicznych, co może mieć duże znaczenie zwłaszcza w przypadku osób wrażliwych na skład takich preparatów. Czyszczenie fug parą preferują również mamy raczkujących dzieci, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa przypadkowego zatrucia się naszych milusińskich.

Para wodna ma również tę zaletę, że jej temperatura powoduje zarówno usunięcie zabrudzeń ale również zdezynfekowanie czyszczonej powierzchni. Temperatura spowoduje unieszkodliwienie większości chorobotwórczych drobnoustrojów, więc wybierając ten sposób czyszczenia fug możecie być całkowicie pewni, że wymyta w ten sposób powierzchnia będzie spełniała wysokie normy higieniczne.
W przypadku mycia fug domowymi lub fabrycznymi preparatami to będzie wam również potrzebna odpowiednia szczoteczka, która umożliwi dostanie się w każdy milimetr tej powierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here