Czy urlop wychowawczy jest płatny

0
1406
czy urlop wychowawczy jest płatny

Nie każda matka po zakończonym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim czuję się na siłach, aby wrócić do pracy i malucha oddać pod opiekę babci, opiekunce czy zapisać je do żłobka. Wiele mam pragnie jeszcze zostać z dzieckiem w domu i ma taką możliwość, ponieważ można skorzystać z urlopu wychowawczego. Warto jednak poznać dokładne informacje na temat tego jak wygląda urlop wychowawczy i na jakich warunkach jest przyznawany.

Kluczowe pytanie jakie się pojawia się podczas poszukiwania informacji dotyczy tego czy urlop wychowawczy jest płatny

Odpowiedź w tym miejscu niestety jest negatywna, ponieważ w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie jest wypłacane wynagrodzenie za pracę. Z takich formy urlopu może korzystać zarówno ojciec jak i matka dziecka. Całkowity wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy, z czego przynajmniej jeden miesiąc musi zostać wykorzystany przez drugiego z rodziców. W takiej sytuacji jeden rodzic może wykorzystać 35 miesięcy, można jednak to wykonać w różnych przedziałach czasowych, podzielić go na części. Jedynym kryterium jest fakt, że urlop wychowawczy można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, precyzyjniej mówiąc do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko osiągnęło ten wiek.

Chociaż sam urlop wychowawczy nie jest objęty wynagrodzeniem, można postarać się o tak zwany zasiłek wychowawczy. Zawsze będzie jednak to kwota zdecydowanie niższa niż zarobek, ponieważ wysokość takiego zasiłku mieści się w granicach 400 zł. W praktyce z takiej możliwości korzystają najczęściej osoby, których sytuacja materialna pozwala na to, aby pracował tylko jeden z rodziców i był w stanie zapewnić utrzymanie swojej rodzinie. To także doskonała opcja dla rodziców, których dziecko często choruje i wymaga bardziej intensywnej opieki.

Co jeszcze jest ważne w momencie poszukiwania informacji na temat urlopu wychowawczego?

mama i dziecko

Może on zostać zaplanowany u innego pracodawcy, jednak kryterium jest fakt przepracowania 6 miesięcy na umowie. O ile urlop wychowawczy nie jest płatny, daje inne plusy, takie jak przede wszystkim to, że wlicza się do stażu pracy i emerytury. Każdy, kto podejmie decyzje o skorzystaniu z takiego rozwiązania, powinien złożyć wniosek na piśmie do swojego przełożonego. Powinno to mieć miejsce nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu. Wniosek ten można wycofać siedem dni przed wcześniej zaplanowaną nieobecnością. Na okres trwania urlopu wychowawczego, zostają zawieszone wzajemne prawa i obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika.

Obecnie z urlopów wychowawczych korzysta niewiele kobiet, ponieważ chcą one pozostawać aktywne zawodowo i jeśli mają taką możliwość, wracają do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po powrocie do pracy można również podjąć decyzję o urlopie wychowawczym według wyżej wspomnianych wytycznych. Macierzyństwo dla niektórych kobiet łączy się ze spędzaniem z dzieckiem jak największej ilości czasu. Jeśli nie czują, że chcą zostawić roczne dziecko pod czyjąś opieką czy oddać je do żłobka, urlop wychowawczy z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Taką decyzję warto omówić ze swoim partnerem. Korzyścią okazuje się fakt, że czas trwania urlopu wychowawczego jest dość elastyczny i można z niego korzystać chociażby przez okres kilku miesięcy.

urlop wychowawczy

Bez wątpienia urlop wychowawczy jest przywilejem i osoby, które czują, że dziecko wymaga bliskości i opieki powinni rozpatrzyć możliwość skorzystania z niego. Warto w takich momentach otwarcie porozmawiać o tym ze swoim szefem, aby nie był on zaskoczony naszą decyzją. Warto uporządkować sprawy w firmie, przede wszystkim jeśli posiadamy odpowiedzialne stanowisko aby nie pozostawić wszystkiego z dnia na dzień bez opieki. Trzy tygodnie to powinien być dla większości osób wystarczający czas, aby przygotować pozostałych pracowników do swojej nieobecności. W momencie jeśli rodzic zadeklaruje dłuższą nieobecnością, może okazać się niezbędne zatrudnienie pracownika na zastępstwo, który na czas urlopu wychowawczego przejmie obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here