Czym jest szczęście

0
1358
szczęście

Jednym z najtrudniejszych pytań, jakie możemy sobie zadać jest pytanie czym jest szczęście. Dla tego słowa nie ma stworzonej żadnej słownikowej definicji, zatem nie przeczytamy o konkretnych przykładach szczęścia. Krótko mówiąc, za stan szczęścia można uznać moment, kiedy jest nam naprawdę dobrze, jesteśmy zadowoleni i coś nas bardzo cieszy.

Zapytani o szczęście, ludzie mogą udzielać różnorodnych odpowiedzi

Jedni z pewnością odwołają się do emocji i życia rodzinnego. Często powiem wskazuje się na fakt, iż największą radością jest zdrowie i rodzina. Wiele w tym prawdy, ponieważ dobre samopoczucie, brak konieczności borykania się ze schorzeniami i chorobami to prawdziwa radość, biorąc pod uwagę fakt, o jak wielu smutnych historiach się obecnie słyszy. Wiele osób wskazuje także, że szczęściem jest miłość. To właśnie ona daje nam siłę, sprawia, że jesteśmy zadowoleni, ponieważ każdego dnia mamy na kim polegać. Radością jest także rodzina, najpierw ta, z której pochodzimy, później ta, którą sami stworzymy.

Rodzice zapytani o to, czym jest dla nich prawdziwe szczęście, najczęściej wskazują swoje dzieci. To właśnie one są prawdziwą radością, pociechą, każdego dnia dają powód do zadowolenia, chociaż oczywiście wychowanie to także troski i smutki. Posiadanie dzieci dla większości jednak jest prawdziwym szczęściem. Zdrowie, miłość, rodzina to najczęściej dokonywane definicje szczęścia. Są jednak tacy, którzy skupiają się przede wszystkim na sobie i dla nich szczęście ma nieco inny wymiar. Niektórym ludziom szczęście dają przede wszystkim pieniądze, dzięki którym można kupić samochody, mieszkania czy luksusowe ubrania.

czym jest szczęście

Są grupy osób, dla których szczęściem są właśnie dobra materialne. Innej definicji szczęścia udzielą także osoby o zróżnicowanych pasjach. Dla miłośników podróżowania szczęściem może okazać się możliwość brania udziału w rozmaitych wycieczkach, poznawania różnych zakątków kraju, a także obcych kultur. Podczas takich wypraw ludzie relaksują się, odpoczywają, nabywają nowej energii, czując się przy tym szczęśliwi. Każdy z nas z pewnością doświadcza w swoim życiu naprawdę szczęśliwych i radosnych momentów.

Mogą to być wskazane wcześniej momenty poznania drugiej połówki, narodziny dziecka, dzień ślubu czy też udział w wymarzonej wycieczce. Tak naprawdę każdy zapytany o własną definicję szczęścia udzieliłby innej odpowiedzi. Różnimy się bowiem pod kątem emocjonalnym, duchowym, mamy zróżnicowane poglądy, potrzeby i sytuacje życiowe. Jedni potrzebują do szczęścia tych podstawowych dóbr takich jak zdrowie i rodzina, inni czują się spełnieni dopiero w momencie, kiedy mogą otaczać się dobrami materialnymi. Dla dzieci i dorosłych również charakterystyczna jest inna definicja szczęścia.

Dzieci najczęściej mówią, że szczęściem jest dla nich spędzanie czasu z rodziną, poznawanie rówieśnikom, doskonały czas spędzony w przedszkolu czy szkole, a także nowa zabawka, którą otrzymają na urodziny. Studenci za swoje sukcesy uznają zdawanie kolejnych egzaminów i uzyskiwanie tytułów, co również powoduje w nich duże pokłady szczęścia. Jeszcze inni twierdzą, że szczęściem jest brak stresu i spokój ducha. Obecnie trudno jest znaleźć balans pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, dlatego też chwila wytchnienia i relaks stanowi powód do zadowolenia i wywołuje stan szczęścia.

dziecko z mamą

Okazuje się zatem, że szczęście może mieć charakter długotrwały i jest powodowany właśnie miłością, posiadaniem dzieci czy dla innych jeżdżeniem luksusowym samochodem. Szczęściem są także jednak pojedyncze momenty i chwile, które przeżywamy w ciągu swojego życia. Należą do nich wspomniane wycieczki, zdaje egzaminy, nowa praca czy awans.

Tak naprawdę w życiu codziennym powinniśmy dostrzegać takie małe akcenty, które dają nam prawdziwe szczęście. Czasami wiele nam umyka, z czego możemy czerpać radość i zadowolenie. Szczęściem tak naprawdę jest również nauczyć się dostrzegać małe rzeczy i je doceniać. Warto podążać za głosem serca, być sobą i realizować swoje marzenia, aby odnaleźć w życiu szczęście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here