Czym karmić szczeniaka

0
851
czym karmić szczeniaka

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. W życiu każdego z nas pojawia się chęć posiadania zwierzęcia. W wielu przypadkach wybór pada właśnie na psa. Jednak musimy pamiętać, że zwierze to nie zabawka. Gdy zdecydujemy się wybrać psa jako naszego pupila, to naszym obowiązkiem jest zapewnić mu jak najlepsze warunki.

Pierwszą kwestią jaką musimy się zając jest wybór miejsca, z którego ma pochodzić piesek. Mamy do wyboru hodowlę lub schronisko. Warto również przeglądnąć internet, gdyż ludzie z różnych powodów chcą oddać dorosłego psa lub szczeniaka. W schronisku czeka na nas dużo zwierząt, które czekają na nowy, kochający dom. Jeśli podoba nam się konkretna rasa psa, to warto kupić go w hodowli. Koszt rasowego psa często przekracza tysiąc złotych, jednak mamy pewność, że zwierzęta w hodowli żyją w dobrych warunkach.

Przed pojawieniem się psa w domu warto zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy. Koszt takiej wyprawki zaczyna się od około 100 złotych za niezbędne rzeczy. Do podstawowych rzeczy, które musimy kupić zaliczają się dwie miski, jedna na wodę, druga na jedzenie, legowisko, kilka zabawek do gryzienia, smycz, szelki, szczotka do sierści, szampon i karma. Dodatkowo jeśli szczeniak nie był szczepiony to musimy zaopatrzyć się w podkłady higieniczne, które posłużą psu za toaletę.

Młody pies to bardzo energiczne zwierze, któremu musimy dać możliwość wybiegania się. Dlatego warto kupić długą smycz. Dzięki temu będziemy mieć nad pieskiem pełną kontrolę. W trakcie spacerów musimy zwracać szczególną uwagę na to, żeby piesek niczego nie zjadł, ponieważ może się zadławić, np. jeśli będzie jadł patyki. Warto zabrać jakąś zabawkę szczeniaczka, żeby porzucać mu na spacerze. Dzięki temu po powrocie maluch szybko uśnie, a my będziemy mieć chwilę czasu dla siebie.

Na spacery warto zabrać smakołyki podzielone na małe kawałeczki. Możemy w ten sposób nauczyć psa wracania na zawołanie. Smakołyki są również pomocne w trakcie nauki czystości. Za każdym razem gdy szczeniaczek załatwi się, to nagradzamy go smakołykiem i chwalimy za to co zrobił. W ten sposób pies szybko nauczy się, że to właśnie podczas spaceru jest czas na załatwienie się.

szczeniak

W trakcie spacerów musimy mieć psa na smyczy. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniaków, które są bardzo ciekawskie i mogłyby zrobić sobie krzywdę. Możemy znaleźć miejsce, które jest oddalone od dróg, i tam spuścić psa ze smyczy. Oczywiście cały czas mamy przy sobie smakołyki i ulubioną zabawkę, żeby zachęcić psa do przyjścia. Pies potrzebuje kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dlatego czasem powinniśmy wybrać się na spacer w miejsce, gdzie nasz pupil może poznać nowych znajomych.

Czym karmić szczeniaka?

Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy o tym jak samodzielnie komponować posiłki dla psa, to najlepszym sposobem będzie kupno gotowego jedzenia w sklepie zoologicznym. Musimy unikać karm z supermarketów, gdyż zawierają znikome ilości mięsa i bardzo dużo zbóż. Jak wiadomo psy to mięsożercy, dlatego karma powinna zawierać jak najwięcej mięsa w składzie.

W trakcie wybory zwracajmy uwagę na skład, ale również wybierajmy karmę przeznaczoną dla szczeniąt. Zawiera ona witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego rozwoju psa. Dzięki temu mamy pewność, że piesek będzie zdrowy. Dobre karmy są podzielone ze względu na wagę i wiek psa. Możemy również znaleźć karmy dla psów aktywnych, bądź z nadwagą.

psy

Najlepszą opcją jest kupienie suchej karmy dla psa. Jest łatwostrawna i cenowo wychodzi taniej niż karmy w puszce. Jeśli szczeniaczek będzie miał problemy z pogryzieniem karmy, to możemy zalać granulki ciepłą wodą i po chwili podać gotowy posiłek. Karmę podajemy w małych porcjach 4-6 razy w ciągu dnia, a ich ilość zmniejszamy wraz ze wzrostem pieska. Docelowo powinniśmy karmić psa dwa razy dziennie.

Oprócz karmy musimy kupić różnego rodzaju gryzaki, które zaspokoją potrzebę gryzienia. Dzięki temu uratujemy nasze buty i meble przed pogryzieniem przez psa. Dodatkowo musimy podawać gryzaki dentystyczne, które zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego. Drugą opcją jest kupno pasty do zębów i szczoteczki dla psów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here