Czym czyścić złoto

0
1129
złoty zegarek

Złoto to bardzo drogocenny i ceniony metal, z którego mogą być wykonywane różnego rodzaju akcesoria. Złota biżuteria, nici używane do haftu, barwniki koloryzujące czy cienkie powłoki wykorzystywane są w różnego rodzaju przemysłach takich jak: produkcja biżuterii, medycyna, elektronika, chemia przemysłowa, gastronomia itp.

Złoto jednak, najczęściej kojarzone jest z drogocennymi ozdobami w postaci pierścionków, łańcuszków, broszek, zawieszek, bransoletek i innych. Ich posiadanie i noszenie stanowi niejako o elegancji, majętności i klasie. Jednak, by akcesoria te mogły upiększać ciało użytkownika, powinno się o nie odpowiednio zadbać.

Jak postępować ze złotą biżuterią? Czym czyścić złoto?

Złoto to metal szlachetny, który potrzebuje precyzyjnej i fachowej opieki. Długo nieużywana biżuteria może zmieć swój kolor, jak również poszarzeć i postarzeć się. Dbanie o jego szlachetność zależne jest od rodzaju złota, jak również artykułów, które z niego jest stworzone. Ponadto, warto również dbać o używana biżuterię, dzięki odpowiedniej pielęgnacji zachowa ona swój blask i piękno na długie lata.

złoty saksofon

Czym czyścić złoto?
Czyszczenie biżuterii i akcesoriów wykonanych ze złota to podstawowe działania, pozwalające cieszyć się pięknem materiału przez długie lata. Proces czyszczenie nie wymaga specjalnych umiejętności, a rodzaj dobranych preparatów i technik pielęgnacji uzależniony jest od wielu czynników. Jak więc czyścić złoto?
Pierwszym ważnym, aspektem jest rodzaj materiału. Inaczej czyścimy popularne „żółte złoto”, a inaczej białe. W jeszcze inny sposób należy postępować z produktami pozłacanymi i posiadającymi szlachetne elementy.

Czyszczenie naturalnego złota

Do pielęgnacji można używać zarówno specjalnie przygotowanych preparatów, które można zakupić w sklepie, jak również stosować domowe, starodawne sposoby usuwania brudu.
Preparaty, środki, płyny do czyszczenia złota posiadają wiele właściwości, a akcesoria nimi „potraktowane” nabierają połysku, świeżości i szlachetności. Podczas zakupu odpowiedniego środka, należy zwrócić uwagę na uwagi producenta dotyczące przeciwwskazań do stosowania. Mogą one obejmować zakaz czyszczenia: biżuterii z miękkimi kamieniami, akcesoriów ze stali nierdzewnej, sztucznej biżuterii, produktów ze srebra, itp. Producenci podpowiadają również jak postępować, aby zwiększyć efektywność produktu.
Czyszczenie złota, można również wykonać za pomocą dawniej stosowanych sposobów domowych.

czym czyścić złoto

Wśród najbardziej popularnych należy wyróżnić:
– czyszczenie przy użyciu płynu do naczyń – do pielęgnacji należy przygotować roztwór składający się z kilku krople płynu oraz ciepłej wody, a następnie zanurzyć w nim czyszczony przedmiot. Dla zwiększenia efektu można zamiast wody użyć wody sodowej.,
– mieszanka mydła i amoniaku,
– czyszczenie za pomocą proszku do pieczenia – na nawilżony płatek kosmetyczny należy nasypać odrobinę proszku do pieczenia. Mieszak proszku z wilgotnym gazikiem zacznie się pienić, a powstała piana usunie zabrudzenia ze złotej biżuterii. Tak wyczyszczone produkty pozostawić na około pół godziny, następnie zmyć i wysuszyć.,
– oczyszczanie złota octem,
– pielęgnacja przy użyciu benzyny,
– eliminowanie zabrudzeń za pomocą denaturatu,
– czyszczenie za pomocą cytryny lub cebuli – nasmarowane wytworzonym sokiem złoto pozostawić na kilka godzin. Następnie umyć i wysuszyć biżuterię.

Podczas pielęgnacji złota, niezależnie od tego, który ze sposobów zostanie użyty, należy pamiętać o tym, by wszelkie czynności wykonywać delikatnie i z precyzją. Do czyszczenia używać miękkich, cienkich, gładkich ściereczek, tkanin i materiałów. Niektóre elementy można czyścić włosiem z miękkiej szczoteczki do zębów lub zaopatrzyć się w specjalnie wyprodukowane akcesoria do czyszczenia biżuterii.

Pielęgnacja złota powinna być wykonywana regularnie, jednakże nie może być stosowana zbyt często. Poprzez nadmierne pocieranie i działanie środków czyszczących może nastąpić nieodwracalne uszkodzenie i zniszczenie struktury ulubionej biżuterii lub innego złotego gadżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here