Baterie alkaliczne – budowa, właściwości, zastosowanie

0
390
Baterie alkaliczne

Baterie alkaliczne to najpopularniejsze rodzaje akumulatorów. Ich atutem jest przede wszystkim duża pojemność oraz żywotność. Znajdują one uniwersalne zastosowanie w różnych urządzeniach elektronicznych. Co warto wiedzieć o tego rodzaju bateriach?

Baterie alkaliczne – budowa

Baterie alkaliczne to elektrochemiczne źródła zasilania. Energia elektryczna tworzy się w nich wskutek zachodzenia nieodwracalnych reakcji chemicznych. Wszystkie baterie zbudowane są z jednego albo większej ilości ogniw pierwotnych, a więc nieładowalnych. Mechanizm działania baterii alkalicznej polega na reakcji pomiędzy cynkiem (Zn) oraz dwutlenkiem manganu (MnO2). Ich nazwa wzięła się stąd, gdyż elektrolitem stosowanym w bateriach jest wodorotlenek potasu, a więc czysto alkaliczna substancja. Z czego składa się taka bateria? Je katodę stanowi mieszanka tlenku magnezu (80-90 proc.), wodorotlenku potasu (7-10 proc), sproszkowanego węgla (2-10 proc.) oraz materiału wiążącego (do 1 proc.). Elektrolitem jest tu natomiast bardzo aktywny chemicznie wodorotlenek potasu. Anoda jest również mieszanką kilku substancji, a dokładnie: sproszkowanego cynku (60-70 proc.), wodnego roztworu wodorotlenku potasu (25-35 proc.) i tlenku cynku (do 2 proc.). Z dnem baterii połączona jest mosiężna szpilka, której celem jest zbieranie uwalnianych w anodzie elektronów.

Właściwości baterii alkalicznych

Baterie alkaliczne posiadają napięcie 1,5 V, które stanowi stabilne oraz przewidywalne źródło prądu. Taki rodzaj ogniw charakteryzuje się większą gęstością od prototypów, czyli ogniw cynkowych. Ponadto ma też dłuższy od nich okres przydatności. Ze względu na szczelną budową, ryzyko wylania się baterii zostało zmniejszone do minimum. Od swoich poprzedników wyróżniają się też lepszą wydajnością w niskich temperaturach i niskim samorozładowaniem. Ogniwa te zapewniają wysoką trwałość, a ze względu na długą żywotność są ekonomicznym rozwiązaniem.

Baterie alkaliczne – gdzie znajdują zastosowanie?

Baterie alkaliczne skutecznie zasilają urządzenia o średnim poborze prądu. Najczęściej wykorzystuje się je w niewielkich urządzeniach, takich jak: golarki, aparaty cyfrowe, piloty do telewizorów, gry elektroniczne, zabawki, latarki, elektroniczne notesy, odtwarzacze CD, radia budowlane, słuchawki, konsole do gier.

Baterie alkaliczne to produkty o wszechstronnym zastosowaniu. Są one znakomitym wyborem do małych urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w codziennym życiu. Charakteryzują się wysoką wydajnością i stabilnością w dostarczaniu energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here