Jak zadbać o wzrok?

0
256
Jak zadbać o wzrok

Okulista to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu u dzieci oraz dorosłych. W przeciwieństwie do optyka czy optometrysty nie tylko jest w stanie dobrać odpowiednią metodę korekcji wzroku i wykonać podstawowe badanie wzroku, ale też udziela pomocy w przypadku wszelkich dolegliwości. Jaki warto udać się do tego specjalisty?

Okresowe badania okulistyczne – co warto o nich wiedzieć?

Regularne badania okulistyczne to jeden z najważniejszych czynników, aby cieszyć się dobrym wzrokiem i samopoczuciem. Już od najwcześniejszych lat warto o nich pamiętać, ponieważ może to uchronić pacjentów przed poważnymi schorzeniami. Osoby dorosłe między 18 a 60 rokiem życia, które cieszą się dobrym wzrokiem powinny wykonywać badania raz na dwa lata. Jeżeli jednak stwierdzono u nich wadę wzroku, ktoś w rodzinie chorował na choroby oczu lub mają cukrzycę, należy je wykonywać co 12 miesięcy. Podobnie, jeśli chodzi o ludzi po 60 roku życia. Dzieci także powinny regularnie odwiedzać okulistę – rutynowe badania przeprowadzane są w szkole, podczas wykonywania bilansu zdrowia dziecka. Z maluchem warto udać się na badanie po ukończeniu roku, a następnie co dwa lata. Pogłębione badania oczu wykonuje się u starszych dzieci, które znajdują się w okresie dojrzewania. Są one niezwykle ważne w każdym wieku, ponieważ pozwalają na wykrycie poważnych chorób oczu zanim pojawią się przykre dolegliwości oraz uszkodzenia, których nie można już cofnąć.

Kiedy jeszcze udać się do okulisty?

Do okulisty należy się też udać w przypadku niepokojących dolegliwości, takich jak zaburzenia widzenia czy bóle gałek ocznych. Często pojawiającym się schorzeniem jest zapalenie spojówek objawy tej choroby to głównie pieczenie i łzawienie oczu, opuchlizna, zaczerwienie czy światłowstręt. Niekiedy symptomy mijają samoistnie, jednak w wielu przypadkach mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem spojówek, co oznacza, że niezbędne jest aplikowanie antybiotyku w kroplach. Do okulisty warto się też zwrócić w przypadków silnego bólu oka, promieniującego do skroni z towarzyszącym bólem głowy, wymiotami i pogorszeniem samopoczucia, ponieważ mogą one wskazywać na atak jaskry i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Wskazaniem do natychmiastowej wizyty u specjalisty są wszelkiego rodzaju urazy gałki ocznej oraz dostanie się do niego ciała obcego, na przykład w trakcie cięcia drewna czy metalu. Nawet nieduże uderzenia, które nie wywołują silnego bólu są niebezpieczne, dlatego lepiej wykonać kilka podstawowych badań, aby upewnić się, czy z gałką oczną wszystko jest w porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here