Jak usuwać chwasty z upraw ziemniaka?

0
292
Jak usuwać chwasty z upraw ziemniaka

W przypadku ziemniaka mamy do czynienia z długim okresem od posadzenia do wschodu, dlatego też należy zwrócić uwagę aby utrudnić roślinom niepożądanym wzrost w tym okresie.

Warto zwrócić uwagę iż chwasty mogą wschodzić dużo szybciej niż uprawy ziemniaka, dlatego też będą zagrażały wzrostowi w pierwszej fazie, odbierając składniki z gleby oraz światło słoneczne. Dlatego też nie możemy pozwolić na przerost chwastów nad młodym ziemniakiem, powinno się wówczas stosować odpowiednie preparaty chwastobójcze.

Zwalczanie chwastów w ziemniaku za pomocą herbicydów selektywnych

chwasty z upraw ziemniaka

Oczywiście chwasty możemy usuwać na wiele różnych sposobów, może być to metoda pielenia, metoda mechaniczna kiedy będziemy pozbywali się na roślin niepożądanych. Oczywiście obecnie najczęściej wykorzystuje się herbicydy selektywne czyli środki chwastobójcze które będą usuwały rośliny niepożądane w uprawie ziemniaka. Naturalnie możemy to wykonywać w różnych etapach, z pewnością opryski ważny będzie w przypadku przed kiełkowaniem, kiedy środek będzie działał na nasiona chwastów. Oczywiście jednorazowe opryski mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego też będziemy powtarzali go w kolejnych miesiącach, wówczas kiedy chwasty zaczną wyrastać z gleby możemy powtarzać opryski. W tym przypadku będziemy stosowali je na roślinę gdzie herbicyd będzie wpływał na roślinę przez cały układ nerwowy niszcząc ją. Oczywiście możemy zastosować także rozwiązanie działające na układ korzenny, powinniśmy oczywiście dobrać odpowiednią porę, gleba nie może być zbyt sucha tak aby środek chwastobójczy mógł wnikać do korzeni chwastów. Naturalnie zwalczanie chwastów w ziemniaku należy przeprowadzać w przypadku sprzyjających warunków, przy zbyt silnych wiatrach herbicydy mogą zostać zwiane na inne uprawy, co może wyrządzić szkody. Dlatego też powinniśmy wybrać odpowiednią porę. Z pewnością należy unikać opadów deszczu, herbicydy powinniśmy stosować także raczej w porze wieczornej czy też nocnej kiedy wysoka temperatura nie będzie powodowała parowania. Musimy zapoznać się z dawkowaniem, rozpuszczaniem herbicydów, nie możemy dopuścić do wykonania zbyt intensywnej mieszanki co mogłoby spowodować szkody w uprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here